KZK GOP kpi z pasażerów, rozkład jazdy linii 47 to fikcja [list czytelnika]

KZK GOP kpi z pasażerów, rozkład jazdy linii 47 to fikcja [list czytelnika]
Foto: miastoKnurów.pl

Od kilku tygodniu otrzymujemy sygnały od naszych czytelników związane z niewłaściwym funkcjonowaniem linii 47. Kolejna informacja napłynęła dzisiaj. Okazuje się, że problemem są nie tylko spóźnienia.

Dojeżdżam autobusem linii 47 do pracy, trasa dosyć standardowa Knurów – Zabrze. Niestety kolejny raz przekonuje się, jak KZK GOP kpi z pasażerów. Standardowo autobus z przystanku na osiedlu Wojska Polskiego powinien pojawiać się o godzinie 7.09. Od początku września punktualnie przyjechał tylko raz! Zwykle jest o 7.16 czasem 7.18, co znacząco komplikuje sytuację, ponieważ większość osób dojeżdżających tą linią chce na godzinę 8.00 być w szkole lub w pracy. W czasie zaledwie 1,5 miesiąca zdarzyło się również, że kierowca pomylił trasę, co dodatkowo opóźniło dojazd do zabrza o 10 minut, a dzisiaj miała miejsce kolejna absurdalna sytuacja.

Przystanek Wojska Polskiego w Knurowie obsługuje połączenia w obu kierunkach, czyli podjeżdżają tam autobusy 47 zarówno w stronę Zabrza jak i Szczygłowic, często w zbliżonych godzinach. W dniu dzisiejszym o godzinie 7.16 (znów spóźnienie) podjechał autobus 47 i na wszystkich tablicach miał wyświetlony napis, że jedzie w stronę Szczygłowic. Po czym zamknął drzwi odjechał kawałek i napis zmienił się na Zabrze Goethego. Na przystanku zostało kilka osób, które chciały dojechać do Zabrza, ale żadna z nich nie wsiadła, podobnie jak ja. Dopiero po chwili zauważyliśmy, że to był nasz autobus, ale wtedy było już za późno.

Kierowca okazał się wyjątkowym chamem, dobrze wiedział, że popełnił błąd, a my czekamy na przystanku. Widać miał to za nic, skoro zachował się tak a nie inaczej. Wcześniej były przystanki w innych miejscach, ciekawe ile tam osób zostało wprowadzonych w błąd.

pozdrawiam
Marta

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do KZK GOP. Na podobną prośbę, również dotyczącą linii 47, którą wysłaliśmy we wrześniu, biuro prasowe nie odpowiedziało do dzisiaj.

R.

Komentarze

 1. spóżnienia autobusu lini 194 to od 2 miesiecy norma ok 10min, bądź nawet 15, można jakoś przeboleć, z racji tych remonów, choć nerwy siadają, bo również na czas remontów można zmodyfikować rozkład bądz dać komunikat że autobus może mieć opóźnienia z racji remontów, czegoś takiego przy tej lini nie ma gdzie przy innych jakoś można za każdym razem.
  Do tego już się przyzwyczaiłam i spóźnienia pod uwagę, jednak jest dla mnie bardziej niedopuszczalne to że jakiś czas temu w godzinach wieczornych (przed 22) wybierałam sie do Gliwic, nie byłam jedyna na przystanku a zależało mi na tym autobusie, była to linia 710, kierowca przyjechal 8 min wczesiej na przystanek Knurów Cegielnia, i jak dla mnie to to właśnie jest NIEDOPUSZCZALNE!!

 2. Fajnie, że jest dojazd do Zabrza, bo o pracujących w Rybniku to już nikt nie pomyśli….. a odległość podobna. Dobrze. że jest bus, który bardzo często się spóźnia – i to pewnie przez te remonty. Więc nie narzekajmy!

 3. a ja popieram Lukka. przez 3 lata dojeżdzałam na studia do Zabrza autobusem o 6.35 na Ogana. Przejazd przez Knurów nie jest możliwy w 6 minut (co jest każdemu oczywiste) dlatego nigdy autobus nie był na Remizie 6.41 tylko minimum 6.45. Przy normalnych warunkach drogowych (brak wahadeł, remontów) w Gierałtowicach koło Kościoła autobus był już punktualnie. i Dalej też jechał w miarę punktualnie (+- kilka minut jeśli przejazd kolejowy był zamknięty) późniając się na Politechnikę 3-4 minuty ale też niekonieczne się spóźniając. Warto dodać że dużo zależy od kierowców samochodów osobowych, bo wjechać lub wyjechać na Foch bądź zatoczkę na Wojska jest czasami naprawdę ciężko. Jeśli kzkgop wydlużyłby przejazd po Knurowie o te 6,7 minut, to na Gieraltowicach znowu byłby za wcześnie, i tak w koło. Owszem, wracałam kiedyś w godzinach nocnych (kurs ok 22 z Goethego) i minimalny ruch na drodze i brak zainteresowania tym kursem spowodowały że autobus na Remizie był 15 minut za wcześnie. i Tam czekał żeby być z rozkładem zgodnie. Nie ma się co wkurzać, tylko przyzwyczaić, bo oni i tak tego nie zmienią. Pozdrawiam :)

 4. Głupotą jest też robienie przerwy w kursach o godzinie 17! Ludzie zazwyczaj w tych godzinach wracają z uczelni czy z pracy, nie każdy pracuje od 7 do 15. 47 jedzie o 16.42 z Goethego, a później dopiero o 17.27, no głupota totalna, jakby nie mógł jechać normalnie o 17.12, 194 jeździ równie idiotycznie, więc nawet nie ma sensu wracać przez Gliwice z Zabrza. Przykładów można mnożyć, bilety drożeją co chwilę, a kursów coraz mniej, nie mówiąc już o komforcie – szczelne, nowe autobusy jeżdżące latem – sauna w cenie biletu, a w zimie stare, rozklekotane, które zamieniają się w lodówki. Gdzie tutaj logika?

 5. jak pracowalem w gliwice sosnica czekalem na przystanku na autobus lini 32 ta linia w soboty kursuje 0 17.53 to pokazywal sie o 18.00 a od poniedzialku do piatku o 17.49 czasem przyjechal punktualnie a pare razy wogle nie przyjechal to musialem czekac na linie 702 o 18.07 a 710 do knurowa mialem w tygodniu o 18.17 a w soboty i w niedziele o 18.20 na tomiast linia 710 o 18.17 w tygodniu jedzie krotki a ludzi duzo jak by nie mogli dac przegubowego przegubowy jedzie od swieta ja nie wiem co za matol decyduje jaki puscic autobus dlugi czy krotki a o 19.00 jedzie juz dlugi gzie ludzi jest malo smiechu warte

 6. w sobote czekalem na autobus lini 47 na przystanku kopalnia szczyglowice jadac do pracy autobus mial byc o 5.03 a pojawil sie o 5.08 juz myslalem ze autobus nie przyjedzie ja nie wiem czemu oni tak jada przeciesz otej poze nie ma remontu

  • a pomyslales ze na tej trasie sa 2 przejazdy kolejowe ktore moga byc zamkniete i o wahadle w Gieraltowicach najlepiej pisac glupoty pomysl troche to nie boli lub jedz cala trase to zobaczysz jaki miod jest

 7. dzis wracalem z pracy autobus lini 710 i 47 mieli byc na przystanku knurow cegielnia o .11.28 a przyjechali jak zwykle o 11.30 a w niedziele jechalem do gieraltowic z knurowa wojska polskiego czekalem na autobus lini 120 mial byc na przystanku o 9.42 a byl o 9.50 to jakes zarty cie kawe czy tez tak do pracy chodza

 8. Ja jeżdżę 47 na trasie Knurów Kino- Szczygłowice Kopalnia i rozumiem spóźnienia w godzinach popołudniowych, wiecie korki roboty drogowe jakie są teraz prowadzone w związku z wymianą rur wodociągowych, nie powiem, że mnie to nie denerwuje, ale w ostatnią sobotę jechałam pierwszym autobusem tj. o 4:47 do pracy i przyjechał dopiero o 5:05! To jest dopiero spóźnienie… Podejrzewam, że garstka ludzi o tej porze jedzie no a o korkach i robotach drogowych o tej godzinie nie ma mowy.. Tragedia…

 9. Lukk sorry, ale jako zwykły pasażer nie muszę mieć kalkulatora w głowie, żeby to wszystko wyliczać. Od tego jest KZK GOP, żeby robić korekty rozkładów jazdy, kiedy jest taka potrzeba. Na innych liniach potrafią, a tutaj jak widać nie.

 10. kzk gop umi podniesc ceny biletow ale zeby autobus byl na czas to nie tojest jakas paradia ,kierowcy tez sa nie uprzejmi dla pasazerow pare dni temu czekalem na autobus na wojska polskiego w knurowie to widzialem jak taka pani podbiegla do autobusu ze by kerowca otworzyl dzwi owszem otworzyl ale sie wydarl na ta pania

 11. niestety wszystkie spóźnienia wynikają z knurowskiego ruchu na drogach, dojeżdżam codziennie do Zabrza, wsiadam na przystanku na ul. Ogana o godz. 6:35, 7:35, 9:20, 10:05 i tam praktycznie zawsze autobus jest punktualnie (poślizg jednej minuty nie uznaję za spóźnienie, a czasem – bardzo rzadko – zdarza się, że jest minutę przed czasem), następnie autobus wjeżdża na skrzyżowanie Wilsona i Szpitalnej – a tu ŚWIATŁA! – kolejnym zatrzymywaczem jest przystanek na Szpitalnej (autobus dwa razy skręca w lewo, na przystanku wysiada spora liczba uczniów pobliskich szkół średnich), wjazd w ul. Kosmonautów, przystanek Cegielnia i znów światła (koło małego Tesco), przystanek na Wojska Polskiego (znów skręt w lewo), przejazd I maja znów światła koło małego Tesco i prosta do przystanku Remiza.

  Takiej drogi w 6 (słownie: sześć) minut (!) samochodem osobowym nie da rady przejechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego, a co dopiero autobusem z przystankami. I nie widzę w takiej sytuacji winy kierowcy tylko rozkładu niedostosowanego do aktualnych warunków drogowych. (jeśli się nie mylę to 10-15 lat temu przejazd pomiędzy przystankiem na Ogana a Remizą zajmował 1-2 minuty więcej w rozkładzie, a, np nie było jeszcze świateł przy małym Tesco.
  Swoją drogą kierowcy zazwyczaj nadrabiają stracony czas na przejeździe przez miejscowości pośrednie, niestety znów spóźnienie się powiększa w związku z korkami w Zabrzu na ulicach De Gaullea (skrzyżowania z Roosevelta i Goethego). Spóźnienie w Zabrzu przed przystankiem końcowym wynosi 3-5 minut (sporadycznie zdarzają się większe, więcej niż 10 minut spóźnienia było może raz lub dwa w półtora miesiąca).

  Autorka artykułu chyba nie zauważyła, że w Gierałtowicach są poważne roboty drogowe z ruchem wahadłowym regulowanym światłami (we wrześniu były nawet dwa miejsca z ruchem wahadłowym), a w Zabrzu wymieniane były tory tramwajowe co utrudniało ruch w ogóle. Więc jeśli ktoś (uczeń, pracownik) jedzie o 7:09 (czy 7:16 bo autobus się spóźnił) to nie ma szans żeby zdążył na 8:00, chyba, że ma pracę w okolicach przystanku, (muszę być na 8:00 rano w okolicach Platana i jeżdżę o 6:35 bo nie mogę się spóźnić nawet minuty do pracy).

  • widac wiesz o co chodzi gratuluje nie ma szans przejechac w takim czasie ale potem kierowcy nadrabiaja na prostej miedzy Gieraltowicami a Makoszowami

 12. Autobus 47 to to coś co chyba nigdzie więcej na świecie się nie zdarza! Dojeżdżam kilka lat, kawałeczek: od kina do Szczygłowic ok. godz 16stej! Jeszcze sie nie zdażyło zeby jechał punktualnie. Codziennie identycznie sie wkurzam na przystanku. Czasami jest ok, oczywiście dla mnie, wtedy kiedy zdążam na ten po 15stej bo jedzie o 16 z hakiem

 13. Potwierdzam dzisiejszą sytuację, a spóźnienia to od dawna norma. Ten autobus NIGDY nie jeździ punktualnie!

 14. co ty marta w ogóle zmyślasz, ja wsiadałam z cegielni i pisało normalnie zabrze goethego, a o piszących spóźnieniach już nie powiem jacy wy ludzie jesteście jednak złośliwi, jak ja jade autobusem to często w ogóle nie staje na przystankach gdy nie ma ludzi, a tu piszą takie pierdoły w poważnym artykule, chyba lepiej jak się spóźni, bo jak na niego nie zdążycie to dopiero będziecie mieli pretensje!

  • brawo zawsze jest wczesniejszy a nie na ostatnia minute a potem kierowca winny kiedys jechal 1 na pol dnia i wszyscy byli zadowoleni teraz jedzie srednio co 5 min i zle a tak poza tym to w godzinach do 17 to i 194 przez Szczyglowice jedzie