Szczygłowice z Pucharem Prezesa KW

Zawodnicy Oddziału KWK „Szczygłowice” wygrali klasyfikację drużynową Zawodów Narciarskich w Slalomie Gigancie o Puchar Prezesa Kompanii Węglowej. Impreza odbyła się w sobotę w Wiśle-Malince, zaś tak naprawdę zwycięzcami byli wszyscy, którzy rywalizowali na stoku „Cieńków”.

Narciarze, reprezentujący 18 kopalń i spółek powiązanych kapitałowo z Kompanią Węglową (w sumie wystartowało 216 zawodników), trafili na gęsty śnieg i mgłę, jednak nikomu to nie przeszkadzało we wspólnej zabawie, w której najważniejszy był sam udział, a dopiero potem wywalczone miejsce. Na stoku mieliśmy atmosferę sportowego święta porównywalną z zawodami Pucharu Świata, a momentami – emocje były jeszcze większe niż w rywalizacji zawodowców, walczących o Kryształową Kulę i milionowe nagrody. Narciarze-amatorzy z Kompanii Węglowej, największej firmy górniczej w Europie, rywalizowali głównie o prestiż i atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt sportowy, elektroniczny, AGD i kosmetyki). A dopingowali ich zawzięcie koledzy z macierzystych kopalń, zaopatrzeni we flagi i zakładowe szaliki. Szczególnie wyróżniającą się grupą byli kibice ze „Szczygłowic”, w obowiązkowych szalikach w barwach swojej firmy i zabawnych nakryciach głowy. To dzięki nim można było mówić o „kolorowym zawrocie głowy”… No i do tego mieliśmy na mecie góralską kapelę z okolic Żywca, która grała górnikom skoczne kawałki.

Wśród pań powyżej 35 lat efektownym przejazdem popisała się Danuta Stoppel, na co dzień pracująca w kopalni „Szczygłowice” jako kierownik kontroli jakości węgla, w dobrym stylu wygrała swoją grupę wiekową (powyżej 35 lat). – W naszym zakładzie rywalizujemy bardzo często, mamy swoje wewnętrzne zawody narciarskie – mówi portalowi nettg.pl pani Danuta. – To był mój piąty start w Pucharze Prezesa Kompanii Węglowej i pierwsze zwycięstwo. Zaczynałam od piątego miejsca, potem było czwarte i tak doszłam do pierwszego. Nic tylko się cieszyć.
Wszyscy uczestnicy zawodów podkreślali, że zabawa była przednia i tylko żałowali, że tak mocno sypnęło śniegiem. Najlepszym czasem w gronie chłopców i mężczyzn mógł się pochwalić 19-letni Franek Smusz, który nie trenuje wprawdzie w zawodowym klubie, ale jego umiejętności predysponują go do startu w gronie profi… Franek co prawda chodzi do Technikum Budowlanego w Rybniku, ale jego rodzina żyje z górnictwa. – Mój ojciec już nie pracuje w kopalni, gdyż jest na emeryturze, ale matka jest księgową w kopalni „Marcel” – opowiada o swoich najbliższych 19-latek z Rybnika. – Dziadek też był górnikiem, więc w rodzinie górnictwo jest tematem numer jeden. Narty to moja pasja, ale jestem tylko amatorem. W zeszłym roku też wygrałem swoją grupę wiekową, ale miałem o 3 setne sekundy czas gorszy od najlepszego zawodnika całych mistrzostw. Teraz i wygrałem swoją grupę, i miałem najlepszy czas zawodów. A więc radość jest podwójna.

Puchar Prezesa Kompanii Węglowej dla najlepszej drużyny zdobyła ekipa ze „Szczygłowic”, która wyprzedziła depczących im po piętach narciarzy z KWK „Marcel” i KWK „Chwałowice”. Najmłodszym zawodnikiem był 7-letni Patryk Kusak, reprezentujący Oddział KWK „Brzeszcze-Silesia”. Patryk oprócz dyplomu dostał jeszcze plecak, zestaw do modelowania i słodycze. Najstarszy narciarz, 69-letni Erwin Szuła (Odział KWK „Chwałowice”) został nagrodzony specjalistycznym sprzętem narciarskim wysokiej klasy. Wszyscy uczestnicy Pucharu Prezesa Kompanii Węglowej umówili się na koniec, że za rok spotkają się na stoku „Cieńków” w tym samym składzie, ale z jeszcze większą wolą walki. Oby tylko śnieg sypał mniej obficie.

Wyniki indywidualne slalomu giganta:

Dziewczęta do lat 15:
1. Małgorzata Kryst (Oddział KWK „Marcel”) 33,04 sekundy
2. Agata Szombara (Oddział KWK „Bolesław Śmiały”) 33,65
3. Julia Płonka (Oddział KWK „Bolesław Śmiały”) 34,03

Dziewczęta 16-20 lat:
1. Małgorzata Pniowska (KWK „Szczygłowice”) 31,93
2. Magdalena Rosikowska (Centrum Wydobywcze Zachód) 33,79
3. Marzena Ciupka (Oddział KWK „Bielszowice”) 34,28

Kobiety 21-35 lat:
1. Barbara Witkowicka (Oddział KWK „Chwałowice”) 30,51
2. Zuzanna Wałach (Centrum Wydobywcze Wschód) 30,83
3. Martyna Jakubaszek (Oddział KWK „Bolesław Śmiały”) 31,20

Kobiety powyżej 35 lat:
1. Danuta Stoppel (Oddział KWK „Szczygłowice”) 30:49
2. Anna Zawada-Ciupka (Oddział KWK „Bielszowice”) 31:01
3. Joanna Patas (Oddział KWK „Jankowice”) 31:96

Chłopcy do lat 15:
1. Błażej Podleśny (Oddział KWK „Chwałowice”) 31:98
2. Mateusz Grabowski (Oddział KWK „Piast”) 31:66
3. Marcin Knopek (Oddział KWK „Jankowice”)

Chłopcy 16-20 lat:
1. Franciszek Smusz (Oddział KWK „Marcel”) 26:64
2. Zbigniew Krzempek (Oddział KWK „Piast”) 29:16
3. Kamil Dragon (Oddział KWK „Bolesław Śmiały”)

Mężczyźni 25-35 lat:
1. Bartłomiej Wolicki (Zakład Górniczy „Piekary”) 28,18
2. Marek Szczyrba (Oddział KWK „Marcel”) 29,19 i Przemysław Paprzycki (Oddział KWK „Chwałowice”) 29,19

Mężczyźni 36-50 lat:
1. Dariusz Ryguła (Oddział KWK „Bolesław Śmiały”) 27,60
2. Adam Kryst (Oddział KWK „Marcel”) 27,89
3. Tomasz Smusz (Oddział KWK „Marcel”) 27:94

Mężczyźni powyżej 50 lat:
1. Jan Zając (Oddział KWK „Jankowice”) 29,48
Jacek Witkowicki (Oddział KWK „Chwałowice”) 29:50
Czesław Dusza (Oddział KWK „Szczygłowice”) 30,47

Wyniki klasyfikacji drużynowej:
1. Oddział KWK „Szczygłowice” 1287 punktów
2. Oddział KWK „Marcel” 1277
3. Oddział KWK „Chwałowice” 1233
4. Oddział KWK „Bolesław Śmiały” 1148
5. Oddział KWK „Jankowice” 1047
6. Oddział KWK „Brzeszcze-Silesia” 886
7. Oddział KWK „Piast” 823
8. Centrum Wydobywcze Wschód 614

new
Źródło: Trybuna Górnicza