Rozpoczyna się wyburzanie niedokończonego szpitala na granicy Gliwic i Zabrza

Rozpoczyna się wyburzanie niedokończonego szpitala na granicy Gliwic i Zabrza
Foto: Policja

Akademickie Centrum Medyczne miało być jedynym takim obiektem w Polsce. Planowano 1200 łóżek dla pacjentów, kompleks edukacyjny i badawczy. Na planach jednak tylko się skończyło.

Budynek, którego budowę rozpoczęto pod koniec lat 70-tych miał być największym szpitalem w Polsce i służyć również członkom Układu Warszawskiego. Budowę przerwano w 1982 z powodu kryzysu, gdy całość znajdowała się w stanie surowym.

Do pomysłu utworzenia gigantycznej placówki medycznej na granicy Gliwic i Zabrza powrócono w latach 90-tych. Prof. Zbigniew Religa doprowadził do przejęcia terenu od wojewody by wznowić budowę, tworząc tym samym Akademickie Centrum Medyczne. Niestety na dokończenie prac zabrakło pieniędzy, a ACM stało się kulą u nogi dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W późniejszych latach planowano m.in. sprzedać budynek, przekształcić go na hotel lub więzienie, jednak i to się nie udało.

Tymczasem Komenda Miejska Policji w Zabrzu została powiadomiona, że rozpoczęto prace związane z wyburzeniem obiektów Akademickiego Centrum Medycznego mieszczących się przy ulicy Mielżyńskiego. Firma wykonująca te czynności planuje, że roboty będą trwały przez najbliższych kilka miesięcy. Roboty wyburzeniowe będą realizowane przy użyciu materiałów wybuchowych. Użycie materiałów wybuchowych będzie sygnalizowane przy pomocy syren.

RES

Komentarze

  1. ludzie nie mają mieszkań…. taniej było by to zaadoptować jako mieszkania niz budowac od nowa. Kto podejmuje takie decyzje?:P

  2. Ten szpital nigdy nie funkcjonował i nie funkcjonuje … Nie ma tam personelu .

  3. Od zaborów to chore państwo jest w kryzysie, za to władza ma się świetnie.

  4. tam leczył się mój dziadek na tarczycę… Szkoda tego obiektu… Oby tylko zdążyli ewakuować personel itd..