Aktywne wakacje z czworonogiem

Aktywne wakacje z czworonogiem
Foto: sxc.hu

Nadszedł sezon wakacyjny, za oknem robi się słonecznie i gorąco, a my najchętniej spędzilibyśmy cale dnie w chłodnej morskiej wodzie. Polacy wciąż najczęściej decydują się na wyjazd nad morze. Właściciele psiaków podczas wyjazdu na wakacje obawiają się o swego pupilka. Wiele osób zostawia czworonoga u rodziny lub znajomych na czas wyjazdu lub ewentualnie w specjalnych psich pensjonatach. Warto jednak przypomnieć, iż nie jest prawdą, że spędzenie wakacji nad Bałtykiem jest niemożliwe z psiakiem.

Jeśli nie mamy z kim zostawić naszego wiernego kompana, albo po prostu za bardzo boimy się rozłąki, możemy być spokojni. Wakacje z psem są możliwe i mogą być bardzo przyjemne. Co prawda nie każdy ośrodek jest gotowy na przyjęcie naszego czworonoga, ale w ostatnich latach ta sytuacja uległa znacznej poprawie. Coraz częściej w Internecie można znaleźć oferty pensjonatów lub kwater prywatnych, które oferują noclegi dla psów. Ceny także nie są straszne. Zwykle nocleg z psem kosztuje dodatkowe 10-15 zł za dobę.

Na początek ważne jest, żeby zabezpieczyć psiaka podczas podróży. Najlepiej zaopatrzyć się w klatkę. Istnieją w różnych rozmiarach, by pies czuł się wygodnie. Ceny oczywiście zależą od rozmiaru- wahają się od 80 do 400 złotych. Ewentualnie możemy zakupić specjalne pasy bezpieczeństwa dla czworonoga, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko ewentualnych obrażeń. Starajmy się nie hamować zbyt gwałtownie, a jeśli pies podróżuje w tylnej części samochodu, nie otwierajmy okien, gdyż wiatr może przewiać zwierzakowi uszy albo uszkodzić spojówki.

Należy oczywiście pamiętać o smyczy, obroży i kagańcu. Aby uniknąć nieprzyjemności podczas spacerów po mieście lub korzystając z transportu miejskiego, należy zawsze mieć naszego przyjaciela na smyczy i w kagańcu, nawet jeśli jest to wyjątkowo spokojna rasa. Nigdy nie wiadomo, co może się stać. Nowe środowisko, ludzie, a w szczególności tłumy mogą zaniepokoić psa. Lepiej przyzwyczaić pupila do kagańca co najmniej tydzień wcześniej. Kaganiec nie może być za ciasny ani też za luźny. Pamiętajmy też o identyfikatorze, niezależnie czy psiak oznakowany jest tatuażem, czy mikrochipem powinniśmy przyczepić do jego obroży plakietkę z numerem telefonu. Dla znalazcy to najłatwiejszy sposób zwrócenia psiaka właścicielowi.

Zapewnijmy pupilowi w trakcie podroży wodę, przynajmniej 3 litry. Co do żywienia, nie zmieniajmy psu diety z dnia na dzień, bo organizm naszego przyjaciela może na to zareagować biegunką . Jeśli sami gotujemy jedzenie, a na wakacjach zamierzamy karmić czworonoga suchą karmą, także należy przyzwyczaić go do nowego dania. Najlepiej na początku wymieszać odrobine karmy z tym, co zwykle psiak dostaje. I najważniejsze: zawsze miejmy przy sobie książeczkę zdrowia psa.

Gdy przygotowanie mamy już za sobą, należy rozejrzeć się za odpowiednim miejscem na wakacje. Najwięcej możliwości wyboru mają właściciele mniejszych psiaków typu Pinczer czy York. Wynika to z tego, iż takie rasy zwykle uważa się za bezproblemowe, mało hałaśliwe i mało agresywne. Należy podkreślić, że niewielkie psy są bardziej mile widziane w ekskluzywnych miejscach noclegowych. Nie znaczy to, że z nieco większym pupilem nie warto wybierać się na wakacje. Posiadacze większych zwierząt mogą liczyć zwykle na miejsce noclegowe w pensjonatach, pokojach prywatnych, czy też domkach letniskowych. Dzięki temu zwierzęta mają więcej swobody. Nie zapominajmy tylko o bezpieczeństwie innych wczasowiczów.

Warto również zwrócić uwagę na lokalizacje naszego noclegu. Najlepiej by znajdowało się ono blisko lasów, parków lub innych zielonych terenów. Dzięki temu psiak ma okazje do wybiegania się.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd nad morzem, pozostaje nam znalezienie odpowiedniej plaży. Powszechnie dominuje opinia, że czworonogi mają na nie bezwzględny zakaz wstępu. Jest to oczywiście nieprawda. Wystarczy prześledzić Internet, a znajdziemy wiele pozytywnych opinii o plażach przystosowanych dla psiaków. Psie plaże można znaleźć choćby w Jastarni i Mielnie, a także Międzyzdrojach, Ustce, Władysławowie, Chałupach, Białogórze, Helu i Szczecinie.

Niemniej wybierając się z psem nad brzeg morza, weźmy ze sobą kaganiec i smycz. Na psich plażach znajdują się też inne zwierzaki i często może dojść do zgrzytów między nimi. Dodatkowo uważajmy na małe dzieci. One często nieświadomie mogą wystraszyć naszego czworonoga. Psiak może również nabawić się udaru, więc nie każmy mu przebywać na słońcu zbyt długo. Najlepiej wychodzić z psem na plażę po południu, wtedy jest też mniej osób, więc psiak będzie spokojniejszy. Powinniśmy wziąć ze sobą od dwóch do czterech litrów wody, aby schłodzić nieco pupila. Dobrze jest też nieco zmoczyć go w morzu- od chociażby same łapki.

Jeżeli zastosujemy się do tych podstawowych porad wakacje z psem będą na pewno udane i bezpieczne.