Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Knurowie

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Knurowie

Dni do Światowych Dni Młodzieży coraz mniej. To radosne święto gdzie spotkają się młodzi z całego świata po raz drugi zawita do naszego kraju. Knurów w pełni zaangażował swoje siły i włącza się w tą fascynującą przygodę jakim będzie ŚDM. Do naszego miast zawitaj około 300 młodych ludzi  min. z Włoch, Tajlandii, USA, Meksyku.

Aby przybliżyć Państwu temat Światowych Dni Młodzierzy i przygotowania do nich postanowiliśmy porozmawiać z ks. Piotrem Laryszem, który jest koordynatorem całego przedsięwzięcia
w naszym dekanacie.

 

O szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych uroczystości w Krakowie jak i w naszym mieście zapytaliśmy ks. Piotra Larysza, który jest koordynatorem całego przedsięwzięcia
w naszym dekanacie.

 

 1. Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodzieży z całego świata wokół autorytetu papieża. Inicjatorem ŚDM był św. Jan Paweł II. ŚDM to spotkanie młodych z różnych kultur, ras, języków. Każde ŚDM mają swoją tematykę i przesłanie; te najbliższe w lipcu nawiązują do tematu miłosierdzia, a hasłem przewodnim są słowa zaczerpnięte
z ewangelii: „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

 1. Do kogo adresowane są Światowe Dni Młodzieży?

ŚDM adresowane są do wszystkich ludzi dobrej woli, do wierzących i poszukujących Boga w swoim życiu. Młodzież od 14 roku życia może wybrać się na ŚDM.

 1. Ile osób przyjedzie do naszego miasta i naszego dekanatu?

Do naszego dekanatu przyjedzie około 650 osób, natomiast do naszego miasta trafi ok. 300 osób. Nasz dekanat obejmuje: Knurów, Wilcza, Gierałtowice, Przyszowice, Chudów
i Paniówki.

 1. Z jakich krajów przyjedzie do nas młodzież?

Młodzież do naszego dekanatu przyjedzie z: Włoch, Węgier, Niemiec, Tajlandii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

 1. Na jak długo przyjedzie do nas młodzież?

Młodzież będzie w naszym mieście 6 dni: od 20 lipca (środa) do 25 lipca (poniedziałek), w którym to dniu odjadą to Krakowa. Punktem transferowym będzie Miejskie Gimnazjum nr 3 w Knurowie przy Al. Lipowej. Tam będzie odbywała się rejestracja uczestników, którzy przyjadą do naszego dekanatu.

 

 1. Gdzie będzie mieszkała przyjezdna młodzież?

Młodzież będzie mieszkała u rodzin, które wcześniej wyraziły chęć przyjęcia pielgrzymów.

 1. W jaki sposób zostanie zorganizowany czas pobytu przybyłej tu młodzieży?

– środa (20.07): dzień przyjazdu, rejestracja i zakwaterowanie;
– czwartek (21.07): spotkania integracyjne, msza święta, gry miejskie, wyjazd do kopalni Guido, wycieczka rowerowa, basen (Leśne Zacisze), zwiedzanie sztolni w KWK Knurów, spacer po mieście, modlitwa w kościele, wieczór z rodziną;
– piątek (22.07): spotkanie dekanalne, czyli uroczysta międzynarodowa msza święta w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Knurowie, turnieje sportowe na Orlikach przygotowane przez MOSiR, regionalna zabawa miejska w parku 1-go Maja przygotowana przez Centrum Kultury Knurów;
– sobota (23.07): wyjazd do bazyliki w Piekarach Śląskich i do katedry w Katowicach oraz duża impreza na lotnisku Muchowiec;
– niedziela (24.07): czas spędzony z rodzinami, które przyjęły młodzież, wspólna Eucharystia, po południu: duża impreza plenerowa na zamku w Chudowie;
– poniedziałek (25.07): transfer do Krakowa wszelkimi możliwymi środkami transportu.

 1. Do kogo można się zwrócić w celu zgłoszenia uczestnictwa w ŚDM w Krakowie?

Koordynatorami rejestracji, zapisów grup i osób indywidualnych w naszym mieście oraz całym dekanacie jest:
Karolina Kijak – 781 693 174
Kamil Karpiński – 798 649 427

Jaki jest koszt uczestnictwa w ŚDM w Krakowie?

Na wyjazd do Krakowa obowiązywać będą dwa pakiety wyjazdowe: dłuższy –  całotygodniowy pakiet A1 będzie obowiązywał od 25 lipca do 1 sierpnia 2016r. i kosztować będzie 690 zł oraz krótszy – pakiet B1 od 29 lipca do 1 sierpnia 2016r., który będzie kosztować 310 zł. Dojazd do Krakowa i powrót – we własnym zakresie.
– dodatkowa opłata 10 euro – fundusz solidarnościowy
– zniżka 10% dla osób, które wybierają pakiet A1
(więcej o pakietach pielgrzyma: www.krakow2016.com/pakiet-pielgrzyma)

 1. Co mieści się w cenie obu pakietów?

– Nocleg pielgrzyma – nocleg u rodziny, w szkole, w miasteczku namiotowym. Do noclegu przypisane jest śniadanie, które będzie wydawane na podstawie talonu śniadaniowego.

– Wyżywienie – wydawane na terenie ŚDM dwóch ciepłych posiłków dziennie (jeden w ciągu dnia, drugi wieczorem) na podstawie dwóch osobnych talonów dla każdego pielgrzyma, który wybierze pakiet z wyżywieniem. Każdego dnia pielgrzym będzie miał do dyspozycji dwa talony do zrealizowania w dowolnej kolejności: talon na posiłek dwudaniowy i talon na posiłek trzydaniowy.

– Transport pielgrzyma – przejazdy komunikacją miejską w obrębie miasta oraz z miejsc noclegu do centrum wydarzeń i miejsc Wydarzeń Centralnych.

– Ubezpieczenie pielgrzyma obejmuje NW, KL i OC obejmuje okres pobytu na ŚDM w Krakowie.

– Plecak pielgrzyma – materiały religijno-informacyjne oraz inne produkty niezbędne i pomocne w pełnym uczestnictwie w ŚDM.

ŚDM 1

 

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku.

Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się.

W tym roku uroczystości będą obchodzone już po raz 14, a po raz drugi w Polsce. Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbywały się w: Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Rzymie, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie, Rio de Janeiro. W tym roku obchody odbędą się w Krakowie.

 

Apel organizatorów Światowych Dni Młodzieży:

Parafialny i dekanalny sztab ŚDM poszukuje ofiarodawców i darczyńców, którzy mogliby wesprzeć wszelkie działania organizacyjne w naszym mieście i dekanacie. W najbliższym czasie w czwartek o godz.18 odbędzie się koncert RYMcerzy (Bęsiu i Dj Yonas) na Sali gimnastycznej w Technikum Nr 1 przy ul. Szpitalnej. Wstęp wolny. Podczas koncertu grupa wolontariuszy działający przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego będzie przeprowadzać zbiórkę na rzecz ŚDM fundacja Młodzi dla Młodych. Zachęcamy  młodzież naszego miasta, do wzięcia udziału w czerwcowym ogólnopolskim czuwaniu młodzieży w Lednicy koło Gniezna.

Dekanalne Centrum ŚDM z siedzibą przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Kapelanów Wojskowych 5, 44-194 Knurów. Osoba kontaktowa Lazar Grzegorz, tel. +48 781 877 884, @: sdm2016.knurow@gmail.com www.facebook.com/dekanatknurow

Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych. Pl. Ks. Emila Szramka 4, 40-014 Katowice, KRS 0000523967, numer konta bankowego: Raiffeisen Polbank: 72 1750 0012 0000 0000 2670 3198. Tytułem wpłaty: Darowizna na cele statutowe: organizacja wycieczek, wyjazdów i innych form spędzania wolnego czasu.

 


Komentarze

 1. dla mnie radość pamiętam swoje uczestnictwo 25 lat w Częstochowie ŚDM piękne przeżycie.

 2. Dla Radnego Macieja to super okazja do nowych fotek i wpisów, może znajdzie kilku chętnych różnych nacji aby ubarwić swój profil, bo juz znudziło się nam oglądać zestawy Kandzior+ Leśniowski, Kandzior+Sanecznik, Konadzior+bukiety:)

  • wszechwiedzący

   A co ma wspólnego ten twój komentarz z treścią powyższego artykułu. Jak nie pasują ci Światowe Dni Młodzieży to nie musisz jechać, ale miej trochę szacunku to tych, którzy są zainteresowani tematyką, a nie koniecznie mają ochotę czytać twoich durnych i nie związanych z tematem komentarzy

 3. Tak bylem i co?

 4. Marek z Czuchowa

  Ja z Maćkiem nie przyjmujemy nikogo do domu bo nie zdążyliśmy sie zgłosić na probostwie

 5. Ten wyjazd jest bardzo potrzebny dla dzisiejszej młodzieży. Kulturalny, dobrze spędzony czas w gronie młodzieży. Jak widzę tą obecną młodzież to nic tylko załamać ręce. Liczę na dużą frekwencję zwłaszcza z naszego miasta. Dobrze, ze również w związku z tym wydarzeniem w naszym mieście dużo się dzieje i chwała dla księdza, ze potrafi to wszystko w naszym mieście zorganizować, bo harmonogram jest bogaty.

 6. Jorguś w kapoku

  Jo sie tam przejda, ale czy wy Knurowiy Kyndzior bydzie to nadzorowoł ?

 7. Robert Poczta

  Czy był tam Maciej Kandzior, albo czy bedzie brał we tym udział ?