Rewitalizacja III Kolonii

Rewitalizacja III Kolonii

Powraca  budzący w ubiegłych latach wiele emocji temat rewitalizacji III Kolonii w Knurowie. Zaplanowane jest kolejne spotkanie z mieszkańcami, które  odbędzie się 26 lipca o godz. 17:00 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 1. Spotkanie ma mieć  charakter otwarty.

Spotkanie z mieszkańcami posłuży przedstawieniu założeń opracowywanego Lokalnego Programu Rewitalizacji i będzie zarazem formą konsultacji społecznych- ma na celu zapoznanie mieszkańców tzw. Starego Knurowa z planami władz miasta w najbliższym czasie na tym terenie, ale również w zamyśle ma posłużyć poznaniu opinii i pomysłów mieszkańców na zmianę swego otoczenia.

W spotkaniu zaplanowano udział przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, MOPSu, KS Concordii Knurów, najprawdopodobniej Radnych Rady Miasta Knurów  oraz innych osób, kluczowych dla tej części miasta.

Obecnym etapem Lokalnego Programu Rewitalizacji jest opracowywanie diagnozy. Miasto Knurów zaplanowało dla obszaru III Kolonii szereg przedsięwzięć, na które planowane jest uzyskanie współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jeszcze w tym roku planowane jest  złożenie wniosków o dofinansowanie dla następujących projektów:

 • utworzenie lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach III Kolonii ( ul. Słoniny 25-27 )
 • rewitalizacja infrastruktury społecznej III Kolonii- odtworzenie infrastruktury służącej społeczeństwu
 • termomodernizacja zabytkowych budynków starego Knurowa wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji.

Jak już informowaliśmy w  artykule „Miasto przygotowuje się do remontu budynków na III Kolonii” według dokumentacji przygotowanej przez urzędników prace mają objąć między innymi :

 • termomodernizacja poszczególnych budynków wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej
 • drenaż opaskowy, izolacja pionowa oraz pozioma budynków, likwidacja zawilgocenia ścian oraz audyt energetyczny
 • budowa wewnętrznej instalacji gazowej (na cele bytowe i grzewcze), wymiana istniejącego źródła ciepła – piece węglowe – na indywidualne piece gazowe, wykonanie wewnętrznej instalacji c.o., budowa pionów spalinowo-wentylacyjnych
 • częściowa wymiana posadzek, częściowe tynkowanie ścian wraz z malowaniem
 • przebudowa wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych
 • przebudowa wewnętrznych instalacji elektrycznych
 • zagospodarowanie zieleni wraz za małą architekturą.

indeks

 

 

Temat rewitalizacji okolicy III Kolonii jak już wiemy budzi dużo kontrowersji z jednej strony jest szansą na zmodernizowanie zniszczonego osiedla z drugie strony pojawiają się wątpliwości mieszkańców, których sprawa bezpośrednio dotyczy. Pytania dotyczą   przede wszystkim zastępczych lokali na czas przewidywanych prac remontowych, oczekiwania mieszkańców co do projektów ich domów również są rozbieżne. Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane na spotkaniu 26 lipca, a strona społeczna wraz z władzami miasta dojdą do kompromisu. Wówczas  wszyscy mieszkańcy Knurowa będą mogli  cieszyć się widokiem zmodernizowanego osiedla III Kolonii.

Redakcja.


Komentarze

 1. No i dalej remontują te starocie, zamiast na ich miejscu wybudować nowoczesne bloki lub domki. Och ten Knurów taki zaściankowy i zachowawczy, boi się budowy wartej XXI wieku.

 2. Pieniądze wyrzucone w błoto. Wybudujcie coś nowego i nowoczesnego. Remont staroci. Co to muzeum? Horror!! W gminie pracują ludzie bez wyobraźni, bojący się nowości i nowinek technicznych. Po postu konserwatyści. W tym Knurowie nie ma nic ciekawego. Te ich inwestycje sa na miarą IX wieku a nie XXI. Już nie mam sił patrząc na tę ich niemoc i ciasne umysły bez polotu.

 3. Ne rozumiem i zrozumiem inwestycji w starocie !!!! To nie są budynki do zamieszkania dla ludzi w XXI wieku nawet po remoncie. Te budynki były fajne w IX wieku. Teraz trzeba je zburzyć i wybudować coś nowoczesnego. To są pieniądze wywalone w błoto. A ludzie jeszcze dyskutują na ten temat ! Po co dyskusja. Nie ma o czym dyskutować i wreszcie wyburzyć te straszydło Knurowa.

 4. tobi co nic nie robi

  Co wy macie do prezydenta tyle pieniedzy inwestuje w was nieroby.

 5. Wystarczy wyremontować klatki, budynki no i dachy i styknie. Dachy są juz zrobione a gdzie budynek ? Tragedia… Klatki sie sypią. A na szczescie juz duzo eksmisji i duzo tych nierobów juz nie mieszka na koloniji.

 6. No jak zamontują im tam ogrzewanie na gaz, to bedą leżeć i płakać. Ogrzewanie gazowe jest bardzo drogie, trudno ogrzać całe mieszkanie gazem. A jak im dodatkowo przerobiom kominy to ludzie, zeby znowu moc grzać tanio, bedą musieli dodatkowe kominy budować, albo montować takie zewnętrzne rurowe.
  No ale Energosystem zrobi audyt, przygotuje najlepsza ofertę na piece a pózniej bedzie obsługiwał kotłownie, przeglądy roczne itp.

 7. Po 14 latach urzędowania prezydenta Adama Ramsa człowiek ten przypomniał sobie, że istnieje takie zaniedbane osiedle jak III kolonia. Bardzo ładna wizytówka przyjeżdżających od strony autostrady.

  • ??????????????/

   człowieku ta sprawa już od dawna była poruszana tylko z ludźmi nie można się dogadać

   • Głupoty gadasz że nie można się dogadać tylko trzeba rozmawiać z ludżmi a sprawa rewitalizacji na poważnie zaczęła się od 3 lat a wcześniej to tylko gadka nie pokryta żadnymi faktami.

 8. Przecież wszystko już ustalone jest!

 9. Projekty już są to poco te spotkanie jak już wszystko ustalone.

 10. Ja sobie sam wyremontowałem mieszkanie i nie chce od miasta remontu gdzie nie będzie nawet miejsca rowery schować.

 11. w czym jest haczyk ??? za darmo chcą im domy wyremontowac? pytam w czym jest problem bo jakby mi miasto miało wyremontować chate to sie w kilka godzin z całym dobytkiem zbieram i nawet niezastanawiam

  • Unia da pieniądze a rodzina królika ma firmę która to wykona to komu zależy już wiadomo

 12. bydom palić ta wylnengarnio patlogii??? a tak poważno, czemu mamy ich darmo remontować??? czemu mieszkońcy miasta majo do nich dokłodać?? niech sami se remontujo co popsuli i zapuscili