III Kolonia odzyska dawny blask

III Kolonia odzyska dawny blask

Jak już pisaliśmy w artykule Rewitalizacja III Kolonii Miasto Knurów zaplanowało dla tego obszaru  szereg przedsięwzięć, na które planowane jest uzyskanie współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 

W związku z tym zaplanowano szereg spotkań, aby konsultować założenia Lokalnego Program Rewitalizacji na różnych etapach. Przypominamy,że pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 26 lipca, o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

Duży wpław na wygląd III Kolonii mają  przede wszystkim sami  jej mieszkańcy. Zgłaszane przez nich  projekty , które ostatecznie zostaną wybrane do wykonania, mogą być ciekawym uzupełnieniem programu rewitalizacji. Niewykluczone, że część pomysłów z Budżetu Obywatelskiego stanie się w przyszłości częścią tego programu.

Powstały już 3 projekty:

Pierwszy z nich dotyczy utworzenia lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach III Kolonii.

Drugi to termomodernizacja zabytkowych budynków Starego Knurowa wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji.

Kolejny dotyczy kompleksowego remontu tzw. beamcioka przy ul. Dworcowej 33 celem stworzenia tu w przyszłości socjalnego serca tej części Knurowa, w którym będzie się mieścić nadzorowane przez MOPS Centrum Wsparcia i Inicjatyw Społecznych. Według wstępnych założeń powstanie tu Klub Aktywizacji Zawodowej i Inicjatyw Obywatelskich, Klub Dziecka i Rodziny, a także Klub Wolontariatu. W budynku będą sale konferencyjno-szkoleniowe, osobne części: socjalna i administracyjno-biurowa, oczywiście – bez barier dla niepełnosprawnych.

Miasto liczy też na to, że uda się otrzymać środki na rewitalizację infrastruktury służącej społeczeństwu III Kolonii. Chodzi tu m.in. o zagospodarowanie skweru przy ul. Dworcowej. Są już nawet wstępne propozycje:

I. Rodzinny park rozrywki z placem zabaw, stolikami z planszami do gier i ciekawą roślinnością.

LPR01-I-rodzinny park rozrywki

II. Park rekreacyjno-sportowy pomieściłby boisko, plenerową siłownię, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe czy też tor dla rowerzystów i rolkowców.

LPR02-II-park rekreacyjno-sportowy

 

III. Park tematyczny nawiązujący do historii regionu. Te wizje to tylko punkt wyjścia do dyskusji o ostatecznym kształcie przestrzeni przy Dworcowej.

LPR03-III-park tematyczny

Miasto we współpracy z Fundacją Rozwoju Lokalnego planuje także wspólną realizację projektów z obszaru aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i wsparcia samozatrudnienia.

Jak podkreślają władze miasta rewitalizacja Starego Knurowa to przedsięwzięcie obliczone na lata pracy i bardzo kosztowne. W pewnym sensie uciążliwe dla mieszkańców – przeprowadzki związane z termomodernizacją to niewątpliwy wysiłek. Ale warto podjąć ten trud, aby dzielnica odzyskała dawny blask. Tym bardziej, że jest to jedno z najciekawszych robotniczych osiedli Górnego Śląska.

Redakcja.


Komentarze

 1. super projekty

 2. Nic łatwiejszego niż krytykowć. Nie robią źle … robią też źle. To dobra inicjatywa naszych władz lokalnych, a rewitalizacją tych terenów będzie dobrą wizytówką dla miasta a i mieszkańcy tej części miasta na tym skorzystają. Może w końcu nasze władze przypomniały sobie, że podatki do kasy lokalnej płacą nie tylko mieszkańcy ścisłego centrum ale i mieszkańcy dzielnic, którzy oczekują na miejskie inwestycje. Mamy XXI w. a w dalszym ciągu wydawane są pozwolenia na budowę domów z przydomowymi oczyszczalniami albo jeszcze lepiej … z szambem.

  • ” Gość ” u , robią też źle ? trochę to dziwne że prezydent przypomina sobie o tej dzielnicy dopiero teraz, w czwartej kadencji , gdy chodziło o ” zdrowotną ” pirolizę w tamtej okolicy , to gdyby nie raban jaki się podniósł , z dnia na dzień w nocy powstał by zakład , a teraz po piętnastu latach sobie przypomniano o kolonii , no ale zbliża się rok przedwyborczy , trzeba czymś omamić maluczkich , po wpadkach z opłatami za śmieci i wodę czas na mydlenie oczu, nie zdziwił bym się gdyby była planowana dynastyczna zmiana na stanowisku prezydenta , w końcu nie byle kto może się starać o lewoskręt na skrzyżowaniu przy straży , i zapewne sprawa znowu wróci na obrady powiatu , a wystarczyło by skrzyżowanie z ruchem okrężnym wkoło budynku straży, w wielu miastach Polski są podobne rozwiązania ,

 3. Dobre plac zabaw przy drodze teraz może być a przy ulicy 1 maja nie mógł być o co chodzi?

 4. I po spotkaniu ogólnie gadka co każdy już wiedział.

 5. Typowa zagrywka i jeszcze w trakcie wakacji jak ludzie wyjeżdżają no ale to Kolonija więc sobie pomyśleli sama patologia siedząca w domu.

 6. Chcący normalnie żyć

  Odkąd pamiętam Kolonija nigdy nie było tak doinwestowana jak inne rejony miasta. Wątpię, aby teraz cokolwiek się zmieniło. To tylko mydlenie ludziom oczu tak jak przed wyborami.

  • z niedoinwestowaniem masz całkowitą rację , dziwię się po co w tamtym rejonie stadion który będzie użyty parę razy , można było zrobić coś faktycznie dużego , a to na projektach to dobre dla Japończyków , jeszcze przy głównej ulicy , i zapewne sprawa zdrowotnej pirolizy nie została zamieciona pod dywan , dokumenty zapewne krążą , za duże pieniądze aby sobie odpuścić

 7. Mieszkaniec koloniji

  Teraz naraz mają plan zagospodarowania parku jak sa propozycje w budżecie obywatelskim na plac zabaw a wcześniej to nic nie robili.