„Zielone Gliwice”- Dni Dziedzictwa Kulturowego

„Zielone Gliwice”- Dni Dziedzictwa Kulturowego

Pod hasłem „Zielone Gliwice” 17 i 18 września odbędzie się XIV edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. To cieszące się wielką popularnością święto miłośników przeszłości i kultury w tym roku przybliży nam dziedzictwo przyrody i problemy związane z jego ochroną zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym.

Program wydarzeń przygotowany przez Muzeum w Gliwicach  we współpracy z regionalnymi, a także miejskimi instytucjami i przedsiębiorstwami, Politechniką Śląską oraz lokalnym środowiskiem przyrodników i przewodników PTTK, jest bogaty i różnorodny. Na uczestników czekają wykłady i warsztaty edukacyjne. Nie zabraknie wycieczek autokarowych – do źródeł Kłodnicy i jedynego w naszym powiecie rezerwatu przyrodniczego, Lasu Dąbrowy. Wszystkim, których od zawsze intrygowały perypetie odpadków wrzucanych przez nas codziennie do kosza pokażemy kolejne etapy śmieciowej wędrówki.

Gliwice, Lasek Westchnień, koniec XIX w., zbiory MwG

Gliwice, Lasek Westchnień, koniec XIX w., zbiory MwG

Na Gliwickie Dni Dziedzictwa przygotowane zostały dwie wystawy planszowe. Pierwsza pod tytułem „Dawne parki miejskie w Gliwicach” – będzie nostalgiczną podróżą ku dawnym terenom zielonych Gleiwitz, z których tylko część przetrwała do chwili obecnej. Z kolei na planszach drugiej wystawy pt. „Zwierzęta w śródmieściu Gliwic” uczestnicy poznają  znanych i nieznanych przedstawicieli śródmiejskiej fauny.

Gliwice, plac zabaw na tyłach restauracji „Zameczek Leśny”, koniec XIX w., zbiory MwG

Gliwice, plac zabaw na tyłach restauracji „Zameczek Leśny”, koniec XIX w., zbiory MwG

Wszyscy uczestnicy XIV GDDK wraz z przewodnikami zwiedzą zaprzyjaźnione Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej oraz Muzeum Techniki Sanitarnej i Kanalizacji gdzie wysłuchają wykładów, a także wezmą udział w warsztatach przyrodniczych i ekologicznych.

Gliwice, restauracja „Zameczek Leśny”, koniec XIX w., zbiory MwG

Gliwice, restauracja „Zameczek Leśny”, koniec XIX w., zbiory MwG

Atrakcje nie ominą także najmłodszych – dzieci i młodzież organizatorzy zapraszają  między innymi na przygotowane przez przyrodników warsztaty „Parki miejskie przyjazne dla ludzi i zwierząt”, a także na zajęcia poświęcone recyklingowi i takie, podczas których dowiedzą się  o czym szumią knieje powiatu gliwickiego.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XIV edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest  bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Redakcja.

 

 


Źródło: Muzeum w Gliwicach