Wielka podróżnicza przygoda

Wielka podróżnicza przygoda

Już po raz trzeci uczniowie szkół z naszego terenu mieli okazję uczestniczyć w III Międzyszkolnym Festiwalu Podróżniczym Carpe Diem, poznając w ten sposób dalsze i bliższe kraje oraz okolice, a przede wszystkim łapiąc bakcyla podróżowania.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się 15 listopada w Kinie Scena Kultura w Knurowie. Jego organizatorem jest Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkół w Pilchowicach. W festiwalu wzięło udział około 270 uczniów z powiatu gliwickiego i Gliwic. Sala knurowskiego kina pękała w szwach, a zasiedli na niej uczniowie z ośmiu szkół: Zespołu Szkół im. I .J. Paderewskiego – liceum i technikum, Zespołu Szkół w Pilchowicach, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Gimnazjum nr 5 z Gliwic, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w   Gliwicach – I LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 – II LO oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudzińcu. Młodym miłośnikom podróżowania towarzyszyli m.in. Dagmara Dzida – sekretarz Gminy Pilchowice, Dorota Gumienny – dyrektor ZSIJP w Knurowie i Łukasz Kwiotek – dyrektor ZS w Pilchowicach.

festiwal podrozniczy (2)

W części wykładowej młodzież mogła poznać dwóch pasjonujących podróżników. Pierwszy to Tomasz Kobielski – gliwiczanin, członek Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach i zdobywca Korony Ziemi, który opowiedział o zdobyciu wszystkich najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów, ilustrując swą opowieść świetnymi zdjęciami z tych wypraw. Drugi to pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, autor takich książek jak „Dziesięć bram świata”, „Sen pod baobabem”, „Zabawka Boga” czy „W piekle eboli”, który opowiedział o swoim pobycie w Afryce, spędzonym w bardzo niebezpiecznym czasie, gdyż w trakcie epidemii eboli.

Tradycyjnie już podczas festiwalu było stoisko ze sprzętem specjalistycznym do uprawiania turystyki kwalifikowanej. W tym roku był to sprzęt spadochronowy udostępniony przez Aeroklub Gliwice. Przy pomocy prezentacji szef wyszkolenia spadochronowego w Gliwicach, Jan Isielenis przybliżył młodzieży ten fascynujący sport, a podczas przerw uczniowie mogli zapoznać się z całym wyposażeniem skoczka.

Niezwykle ciekawa była część konkursowa festiwalu. Zgłosiło się do niej 34 uczniów z 8 szkół, którzy przygotowali 8 pokazów slajdów metodą pecha kucha, 4 filmy (jeden film miał 2 autorów) oraz 50 zdjęć, wykonanych przez 21 osób. Młodzi twórcy udowodnili, że równie pasjonująca może być daleka podróż do Chin czy Kambodży, jak i wyprawa w niedalekie góry czy też pielgrzymka do Częstochowy.

OTO WYNIKI CZĘŚCI KONKURSOWEJ:

Kategoria A – Pecha Kucha

  1. Marta Garcorz – „Uśmiech Kambodży”, Zespół Szkół w Pilchowicach.
  2. Patrycja Mędrala – „Z plecakiem po Malezji”, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach.
  3. Adrianna Lepiorz – „Cztery dni sześć miast” – Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – technikum

Kategoria B – Film z Podróży

  1. Zofia Młotkowska – „Pasja”, Zespół Szkół w Pilchowicach.
  2. Michał Nowak – „Praktyki po godzinach…” Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – technikum
  3. Krzysztof Roza – „Chorwacja”, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Spotkanie”

  1. Magdalena Perzanowska – „Jesienny spacer”, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, II LO
  2. Julia Kruczyńska – ” Im mniej mamy, tym więcej dajemy”, Zespół Szkół w Pilchowicach.
  3. Martyna Musioł – „A życie ulotne jak dmuchawiec”, Zespół Szkół w Pilchowicach.

Nagrodę publiczności za pokaz metodą Pecha Kucha zdobyła Marta Garcorz.

– Pula nagród w tegorocznym festiwalu przekroczyła po raz kolejny dwa tysiące złotych – informuje Adam Ziaja, nauczyciel geografii w ZSIJP w Knurowie i ZS w Pilchowicach, pomysłodawca i główny organizator Międzyszkolnego Festiwalu Podróżniczym Carpe Diem.

Liczne nagrody ufundowali m.in. Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego, Gmina Pilchowice, Zespół Szkół w Pilchowicach, Miasto Gliwice, Powiat Gliwicki, Wydawnictwo Bezdroża, Kino Scena Kultura w Knurowie i Aeroklub Gliwice, dzięki czemu zwycięzcy konkursów i uczestnicy festiwalu otrzymali np. sprzęt turystyczny, książki podróżnicze i przewodniki.

Kolejny Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem już za rok w Pilchowicach. Serdecznie zapraszamy! – mówi Adam Ziaja.

festiwal podrozniczy (3)

III Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem odbywał się pod patronatem honorowym m.in. starosty gliwickiego Waldemara Dombka, a „Wiadomości Powiatu Gliwickiego” były jednym z jego patronów medialnych.

Redakcja.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Gliwicach