Nowe rozkłady, więcej pociągów

Nowe rozkłady, więcej pociągów
Foto: Koleje Śląskie

11 grudnia w całej Polsce (i w większości krajów Europy) zaczną obowiązywać nowe rozkłady jazdy pociągów. Spółki kolejowe przygotowały je, analizując m.in. możliwości infrastruktury kolejowej, dotychczasowe liczby pasażerów, sytuację na drogach oraz sugestie samych podróżnych. Warto sprawdzić, jakie nowe połączenia zyskają mieszkańcy naszego powiatu.

Relacja Gliwice – Częstochowa (tzw. linia S1) należy do najpopularniejszych linii w naszym regionie i tam najtrudniej jest wprowadzać dodatkowe połączenia. Jej przepustowość jest wykorzystana praktycznie do maksimum, a do tego Koleje Śląskie muszą ustępować pierwszeństwa pociągom dalekobieżnym, które mają wyższy priorytet. Niemniej jednak udało się wprowadzić pewne zmiany, które powinny ucieszyć mieszkańców – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. I tak od 11 grudnia, dzięki dodaniu dwóch bezpośrednich pociągów z Katowic do Gliwic, częstotliwość połączeń na linii S1 w popołudniowym szczycie komunikacyjnym wzrośnie z 2 do 3 pociągów na godzinę. Dodatkowo do naszego miasta zostanie wydłużone połączenie z Tychów Lodowiska, dzięki czemu będzie można przejechać całą trasę bez przesiadki w Katowicach.

Jakie zmiany wprowadzi natomiast nowy rozkład PKP Intercity? – Dzięki wydłużeniu relacji pociągu TLK „Artus” do Katowic, od stycznia, m. in. Gliwice i Zabrze zyskają dodatkowe połączenie do Gdyni i Bydgoszczy. Kolejną nowością będzie zwiększenie częstotliwości kursowania pociągu IC „Światowid” relacji Katowice – Szczecin przez Zieloną Górę. Do tej pory skład ten kursował jedynie sezonowo i tylko do Wrocławia, a od grudnia pojedzie codziennie – zawiadamia biuro prasowe PKP Intercity.

Informacje na temat rozkładu oraz ofert PKP Intercity można znaleźć na stronie www.intercity.pl oraz dzwoniąc pod numer telefonu 19 757.

Redakcja.


Źródło: UM Gliwice