Światło naszych serc

Światło naszych serc

Po raz kolejny skautowy łańcuch serc i rąk przywiódł do Gliwic Betlejemskie Światło Pokoju wydobyte z zacisza Groty Narodzenia Chrystusa. Gliwiccy harcerze przekażą je teraz do kościołów, urzędów, instytucji, szkół, domów dziecka czy szpitali. Płomień będzie też można zabrać do domu, by oświetlił wigilijny stół.

Od trzech dekad z inicjatywy austriackiego radia ORF Betlejemskie Światło Pokoju zapala w Palestynie dziecko, które w sposób szczególny wyróżniło się spośród swoich rówieśników. W tym roku wybrana została 12-letnia Melanie Walter. Płomień, zapalony przez nią od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia w Betlejem, został przewieziony do Wiednia. Tam, podczas nabożeństwa ekumenicznego, przekazano go delegacjom skautów z różnych krajów.

11 grudnia w słowackiej Svicie pod Popradem członkowie Związku Harcerstwa Polskiego odebrali go z rąk słowackich kolegów. Po kameralnej mszy świętej w kaplicy przy harcerskim schronisku górskim „Głodówka” w Zakopanem, Światło trafiło na Jasną Górę i do Krakowa, gdzie zostało przekazane reprezentantom wszystkim chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, m.in. harcerzom Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej. Teraz, wraz z tegoroczną ideą przewodnią „Odważnie twórzmy pokój”, rozproszy się po całym mieście – poszczególne drużyny zaniosą je do urzędów, szkół, parafii, domów dziecka, szpitali, hospicjów, siedzib służb miejskich, instytucji i podmiotów, z którymi współpracują w ciągu całego roku. To forma podziękowania i wyraz pamięci o tych, którzy wspierają ruch harcerski.

Uroczyste przekazanie Światła na ręce władz miasta i księży nastąpi w nadchodzącą niedzielę (18 grudnia) o godz. 18.15 na Rynku. Później będzie można posłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu pary popularnych aktorów, Anny Guzik i Roberta Kudelskiego. Zapraszamy! – zachęcają harcerze Hufca Ziemi Gliwickiej ZHP.

Przypominamy, że ogień Betlejemskiego Światła Pokoju będzie można odpalić w gliwickich kościołach oraz bezpośrednio w siedzibie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej (Aleja Przyjaźni 9/9). Aby zabrać Blask do domu, wystarczy prosta świeca, znicz lub lampion.

Tak Betlejemskim Światłem Pokoju cieszyliśmy się z harcerzami w ubiegłym roku:

_dsc2181ed

_dsc2161ed

_dsc2162ed

fot. archiwum Hufca Ziemi Gliwickiej ZHP, Z. Daniec

Redakcja.


Źródło: UM Gliwice