Sesja budżetowa Rady Miasta Knurów

Sesja budżetowa Rady Miasta Knurów

W środę odbyła się ostatnia sesja zwyczajna Rady Miasta Knurów w 2016 roku. W czasie sesji radni przegłosowali osiemnaście uchwał w tym najważniejszą, którą jest uchwała budżetowa na 2017 rok.


Z pełną treścią podjętych uchwał można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej, my skupimy się na kilku w naszym przekonaniu najciekawszych uchwałach.

Pierwszą z takich uchwał jest uchwała mająca na celu upamiętnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski, której inicjatorami są radni Szkatuła, Kurowski, Kandzior, Barchański, Furtak i Rejkowicz. Niestety nawet przy podejmowaniu tej uchwały radni nie byli jednomyślni, dwóch z pośród 20 obecnych na sali radnych wstrzymało się od głosu, pozostali byli za.

Kolejną naszym zdaniem istotną uchwałą przegłosowaną na tej sesji była uchwała skutkująca przekazaniem skargi radnego Marka Sanecznika na uchwałę rady miasta Knurów w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Sanecznika do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Uwagi do treści uchwały miał radny Maciej Kandzior. Za podjęciem uchwały w zaproponowanej treści głosowało 15 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu (radni Szkatuła, Machulik i Dulias), jeden radny był przeciw (radny Kandzior) nieobecna na sesji była radna Barbara Gawlińska -Twardawa.

Wśród uchwał przyjętych w trakcie sesji były również między innymi uchwały mające na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz przemocy w rodzinie, były też zmiany w budżecie miasta Knurów jeszcze na 2016 rok.

Najważniejszą uchwałą była uchwała budżetowa na 2017 rok, zakłada ona między innymi przeprowadzenie w 2017 roku takich inwestycji jak:

-budowa centrów przesiadkowych min. w Szczygłowicach,

– modernizacja części ulic Piłsudczyków i Dywizji Kościuszkowskiej,

– termomodernizacji części rejonu tzw. III Kolonii,

– kolejny etap modernizacji Stadionu Miejskiego,

– modernizacja ulicy Łokietka,

– budowa drogi dojazdowej do tzw ,,strefy” ekonomicznej,

– budowa hali sportowej w okolicy Alei Lipowej,

– modernizacja skrzyżowania ul.Zwycięstwa i Lignozy,

W ramach budżetu Knurowa na 2017 rok zawiera się jeszcze wiele innych inwestycji między innymi dokończenie przebudowy ulicy Reymonta w której sprawie wielokrotnie interpelowali radni Kandzior i Pach oraz projekt przebudowy części ulicy Lotników, która jeszcze nigdy nie była remontowana o co również wielokrotnie wnioskował radny Maciej Kandzior. Projekt przebudowy Alei Lipowej o co interpelował radny Joachim Machulik oraz projekty przebudowy kolejnych części ulic Piłsudczyków i Dywizji Kościuszkowskiej o które wnosił radny Machulik.

Dyskusja nad budżetem przebiegała rzeczowo i spokojnie, radni zgodnie twierdzili że jest to dobry budżet, bardzo ambitny i wszystko by przebiegało w sielankowej atmosferze gdyby nie… Wniosek radnego Mariana Gruszki, który wnioskował o zakończenie dyskusji nad budżetem pomimo iż nie wszyscy radni zdążyli zabrać głos w tej sprawie. Większość Rady niestety przegłosowała  ten wniosek i dyskusja się zakończyła co nieco później zgromadzona widownia podsumowała słowem SKANDAL.
Przeciw zakończeniu dyskusji głosowali radni:

Joachim Machulik
Maciej Kandzior
Przemysław Dulias
Paweł Szkatuła
Marek Sanecznik

Przechodząc do głosowania nad uchwałą budżetową za zagłosował 18 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu (radni: Sanecznik i Kandzior) nikt nie był przeciw.

Redakcja.


Komentarze

 1. ŻYCZĘ WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT I ABY TE ŚWIĘTA NIE BYŁY TAK PRZERWANE JAK OSTATNIA SESJA Z POWODU ABSURDALNEGO ZACHOWANIA RADNEGO MARIANA GRUSZKI.

 2. Panie radny MARIANIE GRUSZKA jeśli ma pan problemy z wysiedzeniem długo podczas SESJI RADY MIASTA proponuje zrzec się mandatu radnego. Na pana miejsce znajdzie się 10 innych radnych, dla których spraw miasta będę miało ważniejszą rolę niż u pana.

 3. Szanowni Państwo,

  piszmy w sprawie tego zachowania radnego Gruszki. brm@knurow.pl to jest adres mail, na który możemy wysyłać pytania do radnego gruszki

 4. To możesz niech radny Gruszka na początku sesji złoży wniosek o jej zakończenie. Większości pozostałym radnym na pewno się to spodoba.

 5. Czy można prosić o wyjaśnienie ze strony radnego Gruszki, dlaczego uciął dyskusje podczas ostatniej sesji i zamieszczenie jej na państwa stronie? Nie ukrywam, ze sprawa bardzo mnie poruszyła zwłaszcza, ze głosowałem właśnie na tą osobę.

 6. Dobrze, ze są jeszcze radni w naszym mieście, którym zależy jeszcze na mieszkańcach, a nie na jak najszybszym zakonczenionu dyskusji jak pan radny Marian Gruszka i szybkiej wizycie w domu.

 7. czysta prawda

  Radny Gruszka to jedynie ukrucać dyskusje potrafi. Dobro mieszkańców się dla niego nie liczy tylko czas, aby jak najszybciej zakończyć dyskusje i znalesc się w domu. Ciekawe czy jak mieszkańcy, którzy na niego głosowali byliby chętnie oddać na niego ponownie głos kiedy zobaczymy jego pracę w radzie.

 8. Pytam sie, dlaczego w knurowie pikietuja mieszkancy gliwic co oni do nas maja, ciekawe kto ich werbuje, moze jakis radny niezadowolony, moze by sie przyznal publiczni??

  • Panie ” Lolek ” , proponuję zastanowić się dlaczego nie pikietują mieszkańcy Knurowa , tylko muszą nas wyręczać inni , statystycznie jest niemożliwością aby było u nas tak idealnie , bo nie jest , tylko że nasi mieszkańcy to lenie i wolą zmieniać kanały na pilocie z tw, niż walczyć o swoje ;)

   • A panie prosze nie nawijac „nudli na uszy” prawda jest taka ze knurowska wladza ma ok 70 % poparcia przeciwni sa od kilku lat tylko te same osoby dlatego mieszkancy knurowa nie protestuja a wielka polityke staraja sie zrobic pewni nieudolni radni, drukujac ulotki i chodzac zplecakiem po. Miescie, ogana to nie wiejska ibabka takie zachowania sa smieszne i niepowazne tojest sama prawda tylko 30% ludzi sie nie umie pogodzic z takim stan rzeczy na szczescie to jest too mniejszosc, mnie urzeka knurow, ja pamietam jak miasto wygladalo 15 lat temu a jak jest teraz naprawde super sie tu mieszka i ci co maja kompleksy, prosze wasnie uszczesliwiajcie innych na sile jest dobrze…..

   • Złota Jabłoń

    A może gospodarz miasta dobrze rządzi? Mieszkańcy Knurowa nie są głupi i wiedzą o co chodzi. Walka o usunięcie od rządzenia obecnego prezydenta trwa już od początku kadencji. Najpierw niby to Prawica Rzeczpospolitej, a teraz dołącza Kukiz. Rządy partyjne w Knurowie nie podobają się mieszkańcom.

   • nie-z-knurowa

    …a może po prostu zwykłym mieszkańcom po prostu nie jest tak źle w mieście jak to próbują przedstawiać hmmm pożal się Boże „protestujący”??….

  • Pikietują mieszkańcy Gliwic, a obradują mieszkańcy ościennych gmin widocznie taki lokalny „folklor”. Z drugiej strony patrząc Knurów nie dysponuje „elitami” do rządzenia i pikietowania co pokazują knurowskie wydarzenia.