Przegląd Prasy: W Izbie Przyjęć pacjent pacjentowi nierówny

78-letni ojciec pana Sławomira spędził 5 godzin w Izbie Przyjęć knurowskiego szpitala, aż w końcu przyjął go lekarz. – A byliśmy drudzy w kolejce! – zauważa syn. Prezes spółki Szpital w Knurowie Michał Ekkert tłumaczy, że pacjenci ze skierowaniem obsługiwani są w drugiej kolejności. O sprawie pisze w najnowszym wydaniu tygodnik Przegląd Lokalny.

Syn 78-latka nie może uwierzyć w takie traktowanie starszych. W poniedziałek rano poszedł z ojcem do lekarza ogólnego. Ten wypisał skierowanie do szpitala. – Ojciec choruje na serce. Miał bardzo spuchnięte nogi i wodę w płucach – opowiada knurowianin.

W Izbie Przyjęć zameldowali się przed godz. 13.00, byli drudzy w kolejce. Czekanie zaczęło ich irytować, kiedy odkryli, że do gabinetu lekarskiego wchodzą tylnym wejściem pacjenci spoza kolejki. Pan Sławomir zapytał dyżurującą lekarkę ile można czekać. – Do skutku – miał od niej usłyszeć.

Mijały kolejne kwadranse, w międzyczasie dyżurującą lekarkę zastąpił ktoś inny. – Byłem wykończony tym czekaniem, a schorowany ojciec cierpiał. Lekarz przyjął go po 5 godzinach. Trafił na szpitalny oddział. Zastanawiam się, czy tak powinno być – dodaje syn 78-latka.

Prezes Michał Ekkert zauważa, że w Izbie Przyjęć kolejka nie obowiązuje, a o przyjęciu pacjenta decyduje lekarz. W tym systemie obowiązuje za to pewna hierarchia: – W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby w stanie zagrożenia życia. W przypadku tego pana o takim stanie nie ma mowy. Następnie pacjenci w trybie pilnym, a na samym końcu ci ze skierowaniem – tłumaczy prezes.

Sprawdził, że w trakcie, kiedy senior oczekiwał na swoją kolej, dyżurująca lekarka przyjęła 7 pacjentów w trybie pilnym, co w przybliżeniu zajęło około 3 godzin. Kolejne dwie 78-latek spędził oczekując na wyniki badań, zleconych przez lekarza. – Jeśli wynik nie jest jasny, badanie trzeba powtórzyć, a to znowu wymaga czasu – wyjaśnia Ekkert.

Cóż, najlepiej nie chorować, a jeśli już, to nagle. W przeciwnym razie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

[img=”3610″]

W najnowszym wydaniu tygodnika Przegląd Lokalny m.in.:
– Zabił go prąd – śmierć w KWK “Knurów-Szczygłowice”
– Zakurzone nadzieje… Kto posprząta Dworcową?
– Inwestycja bez kompleksów, czyli co rośnie przy Jęczmiennej?
– Knurowianie na Majorce Północy
– Kobiety z Naprzód Żernica z apetytem na awans

Paweł Gradek (Przegląd Lokalny)

Komentarze

 1. sluzbo zdrowia z czasow komuny wroc

 2. Do Łukasza Widzisz ,że są ważni , ważniejsi i nic nie ważni pacjenci.Doktora Michalskiego znam i życzę mu zdrowia .

 3. http://fakty.tvn24.pl/w-kolejce-po-serce,274261.htmlWierzymy że wszystko będzie w porządku i wróci ratować ludzkie życie z dodatkową motywacją.A nawiązując do tego artykułu niech lekarze pamiętają że nie ma ważnych i ważniejszych. Każdy chce być – mieć w przekonaniu fakt że inni są tutaj dla niego.

 4. Kiedyś napisałam komentarz o nowo otwartym oddziale onkologicznym i droga redakcja też go nie dała.Mój komentarz był krytyczny.Do Instytutu Onkologii jest nie całe 10 kilometrów i otwierają oddział onkologii nie mając na etacie onkologów i nie mając warunków do leczenia .W 2010 roku przeszłam poważne leczenie w Instytucie Onkologii w Gliwicach raka gardła i wiem jakie to jest ciężkie leczenie i jak organizm reaguje na chemię.Chory ma niekończące się wymioty , biegunki , zawroty głowy , mdleje …….Ja widziałam toalety w naszym szpitalu , widziałam jak pracują pielęgniarki i jak pracują lekarze jakoś sobie nie wyobrażam leczenia w takich prymitywnych warunkach pamiętających czasy „wczesnego Gierka „.Teraz jeszcze okazuje się że i lekarze jakoś mają wszystko i wszystkich w nosie więc jedno co nam zostaje to albo nie chorować , albo omijać ten szpital szerokim łukiem.

 5. Drogi Łukaszu, Nikt nie zabrania oceniać pracy prezesa szpitala, należy jednak odnosić się do argumentów merytorycznych, a nie wyzywać człowieka, bo to może zrobić każdy o każdym, a nie o taką dyskusję chodzi. Usunięty komentarz zawierał zdanie obraźliwe odnoszące się nie tyle do pracy dyrektora, co personalnie do jego osoby i dlatego został usunięty. Podobnie robimy również w innych przypadkach, ponieważ takie zostały przyjęte przez nas zasady i nie chcemy aby dyskusja polegała na rzucaniu anonimowych wyzwisk wobec różnych osób. Co do przytoczonego artykułu… nie odnosimy się w nim do osoby tytułowego Szendla, a do wandalizmu który zaistniał w mieście. Równie dobrze mogło się tam pojawić nazwisko Kowalski, Nowak czy Wiśniewski. Nie wskazuje ono na konkretną osobę, ponieważ osób o takim nazwisku w Knurowie znajdziemy co najmniej kilka. Z drugiej strony redakcja jedynie opisuje fakt zaistniały na ulicach miasta, nie jesteśmy autorami obraźliwych haseł, opisujemy za to zaistniałe wydarzenie, a to duża różnica.

 6. Pozwolę sobie w tym momencie na polemikę: cyt. „treści obraźliwe dotyczące osoby wymienionej z imienia, nazwiska lub funkcji, taki komentarz jest kasowany” swój przykład dal;iście jak bardzo dbacie o dobre imię pisząc w terści ,,**** SZENDLA Konfidenta” (http://miastoknurow.pl/6699,wandale-w-natarciu-wulgarny-napis-wita-wjezdzajacych-do-knurowa,czytaj,artykul.html) Czyli wychodzi że wam można obrażać kogoś z nazwiska, a osobie komentującej „niekompetencje” osoby odpowiedzialnej za jakieś normy – ludzkie – zachowania, a wreszcie osoby która jak by nie było trzyma w ręku nasze życie należy się uwaga, jeżeli jej nie ma to znaczyłoby że może uważać że jest jakaś opinia odosobniona, jeżeli pojawi się już 15 głosów że pan E. jest na niewłaściwym miejscu to pan E. zastanowi się i może sobie uświadomi że nie jest tam po to żeby „być i pachnieć” tylko do odpowiednich celów które chyba sobie sam założył starając się o takie a nie inne stanowisko. Mówienie że w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci z zagrożeniem życia jest ok. tylko że oczekiwanie kolejnych 2h na wyniki badań dla tych pacjentów nie stanowią problemu przyjęcia osób ze skierowaniem.

 7. Do @Łukasz: Moderator, o czym wiadomo nie od dzisiaj, nie pozwala na publikację komentarzy zawierających treści obraźliwe. Nie ingerujemy w treść, nie cenzurujemy opinii i poglądów, jeśli jednak w komentarzu pojawiają się treści obraźliwe dotyczące osoby wymienionej z imienia, nazwiska lub funkcji, taki komentarz jest kasowany. Wychodzimy z założenia, że można daną treść i własne zdanie wyrazić, bez obrażania innych i niepotrzebnego wyzywania.

 8. Chwila, chwila czy o 20:33 nie było komentarza który nie był przychylny władzy lokalnej? hmm ciekawa sprawa…

 9. Ten szpital to istna paranoja, sama niedawno stamtąd wyszłam cała wkurzona, a co najgorsze że musze tam jeszcze wrócić i mam nadzieje że nie zalicze tego pobytu tam do kolejnego przygnębiającego…

 10. …a nad wejściem jest taki pięęęękny napis „zaufaj nam , jesteśmy po to aby ci ….pomóc (żyć, umrzeć?????). I nie jeden już zaufał i kiepsko na tym w tym akurat szpitalu wyszedł. Samo życie i nie w Leśnej Górze a w Knurowie, gdzie zamierzenia są szczytne i piękne, ale to tylko tyle. A może aż tyle?

 11. Tutaj pasuje demotywator o treści: Umawiasz się 4 miesiące wcześniej, jesteś punktualnie, czekasz 3 godziny w kolejce, wychodzisz po 5 minutach.

 12. Jeszcze nie napisałam że to należy zgłosić na piśmie do Narodowego Funduszu Zdrowia i do Rzecznika Praw Pacjenta .

 13. Tylko czemu nie podajecie nazwisk lekarzy , którzy w tym dniu mieli dyżury na izbie przyjęć i tak potraktowali staruszka ?A może staruszek wraz ze skierowaniem powinien przynieś do szpitala kilka kopert ?Najpierw pierwszą dla lekarza na izbie przyjęć a potem następne dla następnych doktorów ?To skandal , skandal i jeszcze raz skandal. Na takie traktowanie nas i naszych rodzin nie możemy się godzić.Sami też będziemy starzy i aż się boję co z nami zrobią w przyszłości – zgodnie z prawem i przepisami ma się rozumieć.